A Flutter használata 2017-es megjelenése óta rohamosan terjed a fejlesztők körében. Ennek egyik fő oka a keretrendszer elsajátításának egyszerűségében rejlik, még fontosabb azonban a megrendelők számára, hogy nemcsak egyszerű, hanem gyors és stabil cross platform fejlesztést tesz lehetővé. Ennek köszönhetően pedig megnyerő és megbízható applikációk készülhetnek iOS-re és Androidra akár egyetlen kód megírásával is. Ha a felhasználóbarátság mellett a költséghatékonyságot is szem előtt akarjuk tartani, ez nem elhanyagolható szempont.
A kis- és középvállalkozások, startupok mellett, akik jellemzően kevesebb fejlesztői erőforrással rendelkeznek azonban multik is előszeretettel választják ezt a technológiát. A Google-ön kívül például már a BMW és az Alibaba is beállt a Flutter mögé, a jövőben pedig várhatóan még tovább nő majd a népszerűsége. Az alábbiakban összegyűjtöttük ennek lehetséges okait, egyben indokokat is, amiért megéri már most elsajátítani.
Mi az a Flutter és miért olyan népszerű a startupok körében?
A Flutter a cross platform alkalmazásfejlesztés fiatal üdvöskéje, a Google saját fejlesztésű keretrendszere, amivel iOS-re, Androidra, Windows-ra, macOS-re, Linuxra és webre egyaránt készíthetünk applikációkat. A keretrendszer maga Dart nyelvet használ, a fejlesztőnek így elég csak ezt elsajátítania, alkalmazását egy beépített embedder fordítja majd le a különböző platformoknak megfelelő kódra. Ennek köszönhetően nemcsak egyszerűbbé és gyorsabbá válik a fejlesztés folyamata, de az elkészült alkalmazások megjelenése is közelebb kerül a natív kódban készült változatokhoz.
A Dart nyelv és a Flutter használatának alapjait akár már 3 hét alatt te is elsajátíthatod. Nézd meg a BME-VIK és a Webuni közös szervezésében induló Flutter alapozó képzésünket honlapunkon, amelyen már te is készíthetsz egyszerűbb alkalmazásokat!
Miért olyan népszerű a startupok körében?
- Lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy gyors változásokat és frissítéseket vigyenek végbe a kódban. Így akár néhány másodperc alatt használatban is látható az új verzió.
- Képes más integrált fejlesztői környezetekkel kapcsolódni a világ bármely pontján, ennek köszönhetően könnyen elérhető több fejlesztői csapat számára is, amivel időt és erőforrást is spórolhatnak.
- A benne készült alkalmazások gyakran benchmarkként szolgálnak, amiket előszeretettel alkalmaznak kis- és nagyvállalati projektekben is.
Flutter a mobilalkalmazás fejlesztésben
Ahogy fentebb említettük, a Flutter segítségével számos platformra készíthetünk alkalmazásokat, mégis magasan kiemelkedik használata a mobilfejlesztők körében. Azon kívül, hogy egyetlen kód megírásával elérhetővé tehetjük alkalmazásunkat Android és iOS operációs rendszereken is, van néhány további előnye is a Flutternek. Az alábbiakban ezekre térünk ki részletesebben.
Cross platform vs. hibrid megoldások:
Az alkalmazásfejlesztés jövője senior fejlesztők szemszögéből
A Flutter cross platform fejlesztés egyik leggyorsabb módja
Nemcsak a kód megírása, hanem a debuggolás is jóval gyorsabban megy Flutterben. Egyrészt elég egy helyen javítani a hibákat ahhoz, hogy Androidon és iOS-en is működjenek, másrészt a Hot Reloadnak köszönhetően azonnal láthatjuk az eredményt. Ezáltal könnyebb tartani a határidőket, illetve csökkenthetők a fejlesztési költségek is.
Kompatibilis a Firebase-szel
Nem olyan meglepő ez, hiszen a világ egyik legnépszerűbb Baas (Backend-as-a-Service) platformját szintén a Google készítette. A Flutter fejlesztése közben pedig különösen nagy figyelmet fordítottak rá, hogy a Firebase integrálható és kompatibilis legyen új keretrendszerükkel is. Ez azért is olyan fontos, mert így a web analitika, a crash és bug reporting, valamint az adatbáziskezelés is jóval könnyebb feladattá vált a fejlesztők számára, akik így nagyobb figyelmet tudnak fordítani alkalmazásukra.
Óriási támogató közeggel rendelkezik
Nyílt forráskódú keretrendszerként a Flutter fejlesztői közössége megszámlálhatatlan ingyenes package-el szolgál a programozók számára. Annak megfelelően, hogy milyen funkciókra van szükségünk így olyanok közül választhatunk mint például a Frideos_flutter, az in_app_purchase, az SQLite, vagy a Flutter ECommerce.
Széles a Widget eszköztára
A Flutterben rendelkezésre álló widgetekkel és interaktív eszközökkel egyszerűen hozhatunk létre megnyerő felhasználói felületeket. A meglévő widgeteket ráadásul igényeink szerint személyre is szabhatjuk, amivel szintén lerövidíthető a fejlesztéssel töltött idő.
Ha már rendelkezel alapvető fejlesztői ismeretekkel, 12 hetes intenzív alapképzésünkön átfogó Flutter fejlesztői tudásra tehetsz szert Pásztor Dániel, a BME-VIK oktatója és senior szoftverfejlesztő segítségével. A képzés részletes tematikáját ide kattintva találod.