Blog

Cross-platform fejlesztői megoldások: A Flutter különlegességei

80f9fd35b01ef50d6f29e6a37577151c

Cross-platform fejlesztői megoldások: A Flutter különlegességei

Napjainkban már alapvető elvárás a felhasználók részéről, hogy kedvenc alkalmazásaikat valamennyi eszközükön elérjék, legyen szó okostelefonról, vagy asztali gépről. A cross-platform fejlesztési ismeretek tehát igen népszerűvé váltak a munkaerőpiacon, aminek következtében jelentősen megnőtt a kereslet és a fejlesztők bérigénye is.

Egy korábbi előadásunkon ezért áttekintettük a legnépszerűbb cross-platform megolgásokat átfogó mentorált Flutter képzéseink oktatójával, Pásztor Dániellel, aki az AutSoft Zrt. senior szoftverfejlesztője és a BME-VIK oktatója is.

 

Miért is van szükség cross platform fejlesztésre?

Tipikusan két fő platformot különböztetünk meg felhasználói irányból. Egyrészt vannak a mobil platformok, ezek közül az Android és az iOS az, ami meghatározó.

Régebben volt a Windows, dehát az valaki szerint sajnos, valaki szerint nem sajnos, kihalt.

Ezen kívül vannak a különböző asztali platformok, ahol a fő operációs rendszerek a Windows, a MacOS és a Linux. De ne feledkezzünk meg a kicsit alternatívnak tekinthető web platformról sem.” – kezdte előadását Dani, aki már közel 10 éve foglalkozik mobilfejlesztéssel Android és Flutter környezetben. –

“Ugye ma már egy böngésző sokkal többet tud, mint 10-25 éve, amikor csak linkek egyszerűbb oldalak megjelenítésére használtuk. Ma már például egy Spotify is tökéletesen el tud futni a böngészőben és ugyanolyan élményt tud adni, mint egy alkalmazás. Illetve amibe mi annyira nem gondolunk bele, de az iparban a különböző beágyazott rendszereknek is nagy szerepe van abban, hogy nagyobb számításigényű alkalmazásokat is futtatni tudjunk mikrokontrollereken, vagy gépeken.”

„Most egyértelműen a Flutter az, ami úgy néz ki, hogy be fog válni…” A cross-platform alkalmazásfejlesztés jövője

 

Multiplatform megoldások

Attól függően, hogy milyen megoldást választunk alkalmazásaink több platformra történő implementálására, megkülönböztethetünk:

  • natív,
  • reszponzív webes,
  • progresszív webes,
  • hibrid
  • és cross-platform megoldásokat is.

Natív

“Amikor ahány platformot támogatni akarunk, minden egyes platformnak az adott platformra jellemző keretrendszerével, illetve komponenseivel elkészítünk egy alkalmazást. Természetesen ennek óriási költsége lesz. Például, ha egy nagyobb cég vagyunk, akkor minden egyes platformra fenn kell tartanunk egy külön fejlesztőcsapatot, minden egyes alkalmazást tesztelni kell. A különböző platformok között lehetnek különbségek az előírások elérésében.

Ez egyrészt egy nagyon költséges megoldás, amit csak kevés cég engedhet meg magának. Másrészt pedig nagyon sokszor nincs is erre szükség, hiszen ha össze akarnánk foglalni, az alkalmazások többsége valamilyen külső forrásból betölti az adatot, a felhasználó valamilyen interakcióval módosítja ezt, majd visszatölti és, ha ezt meg tudjuk oldani egy keretrendszerben, akkor igazából már jók vagyunk.”

Reszponzív weboldal

“Manapság egy böngésző már többféle funkcionalitással bír. Ezért ha támogatjuk, hogy weboldalunk többféle felbontással is jól nézzen ki, akkor jó megoldás az, hogy asztali platformon is egy böngészőben megnyitjuk az alkalmazásunkat, mobilon is megnyitjuk egy böngészőben az alkalmazásunkat. Így tudjuk támogatni, hogy több platformon is elérhető legyen az alkalmazásunk.”

A reszponzivitás ma már szinte elvárás a weboldalak felé, hiszen a legtöbb ember zsebében mindig ott lepül egy kis számítógép az okostelefonja képében.

Progressive Web App (PWA)

“Amennyiben támogatja a böngésző ezt a funkcionalitást és megfelel a webalkalmazásunk bizonyos feltételeknek, akkor telepíthetjük azt Progressive Web Appként és akkor teljesen úgy fog kinézni, mintha egy teljesen normális natív alkalmazás lenne. Azzal a különbséggel, hogy amikor elindítjuk ezt az alkalmazást, azt a böngésző fogja futtatni.

„Amivel többet tud egy ilyen egy reszponzív weboldalnál az az, hogy egyrészt kikerül a telefon home oldalára, illetve többféle offline funkciót is tud támogatni, például push üzeneteket tud küldeni.”

Hibrid

“Egy rendes alkalmazást készítünk, viszont van benne valamilyen köztes réteg. Például az egyik ilyen legnépszerűbb hibrid megoldás az Electron. Ebben az alkalmazásban megtalálható egy becsomagolt böngésző, illetve az a reszponzív weboldal, amit elkészítettünk.

Mivel ez egy becsomagolt alkalmazás, nem kell majd várnunk, hogy az adott böngésző támogassa azt a funkciót, amire nekünk szükségünk van, hanem a becsomagolt böngészőbe olyan funkcionalitást tudunk beírni, amit egy rendes natív alkalmazás is el tud érni. Így egy hibrid alkalmazással hozzáférhetővé tudjuk tenni azokat a megoldásokat, amikhez egy normális böngésző nem fér hozzá.”

Cross-platform

“Ezeknek az a jellegzetessége, hogy egy kódbázisból fordítunk különböző platformokra alkalmazást és minden egyes platformon az adott platformnak megfelelő komponensek jelennek meg. Tehát például, ha React Native-ban leírok egy button tag-et a layout-omon belül, akkor az iOS-ben egy iOS-nek megfelelő gombra fog lefordulni, míg az Androidon egy Androidra jellemző gombként fog megjelenni.”

A cross-platform megoldások épp ezért rendkívül idő- és költséghatékonyak is. Nincs szükség több fejlesztőcsapatra, több órányi tesztelésre és hibajavításra sem. Mindent egy helyen tárolhatunk és kezelhetünk, alkalmazásaink mégis elérhetőek lesznek akár Androidon, iOS-en, Windows-on, MacOS-es, Linuxon és weben is.

A legnépszerűbb cross-platform keretrendszerek:

  • React Native,
  • .NET Maui,
  • Xamarin Native,
  • Flutter.

 

A Flutter különlegességei

A Flutter fejlesztői odafigyelnek a keretrendszer felépítésére, így alapvetően konzisztens és nem jellemzőek a meglepetések a használata során. Részben ennek, részben rugalmasságának és részben kiterjedt dokumentációjának is köszönhető, hogy rendkívül egyszerű elsajátítani a használatát.

A Dart nyelv elsajátításával pedig nincs szükség rá, hogy jártasak legyünk az Android, vagy az iOS technológiákban. A hibákat egyszerűen javíthatjuk a közös kódbázisban és azok automatikusan javításra kerülnek az egyes embedderekben is. A változás pedig azonnal tesztelhető.

A Flutter további előnyeiről részletesebb információkra tehetsz szert képzésünk oktatójának előadásából. Használatába pedig akár már egy rövid ingyenes szemináriumon keresztül is belekóstolhatsz, ha rendelkezel alapvető fejlesztői ismeretekkel.

Ha pedig átfogó tudásra van szükséged, hogy a Fluttert is hozzáadhasd fejlesztői skilljeidhez, honlapunkon tájékozódhatsz a mentorált Flutter képzéseink indulásáról és részletes tematikájáról!

Hírlevél feliratkozás

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.
Oszd meg, ha tetszett:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Saját blogposztot szeretnél megosztani?

A jelentkezéshez töltsd ki az űrlapot

Vendégcikk beküldése

Add meg elérhetőségeidet, valamint csatold be az általad megosztani kívánt tartalmat.

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Beiratkozás most!

Vezetéknév *
Email *
Keresztnév *
Telefonszám *
Válassz kezdés időpontot
Fizetési mód *
Számlázási név
Irányítószám
Cím (utca házszám)
Ország
Város
Cégnév
Adószám

* Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Are you interested, but have a few questions?​

Fill out this form and we will get back to you and answer all your questions.

Please select form to show
By providing your data, you accept the Cubix Institute of Technology Privacy Policy.

Szeretnék értesülni a következő elérhető tanfolyam időpontjáról.​

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Érdekel, de van néhány kérdésem.

Add meg elérhetőségedet és hamarosan jelentkezünk további információkkal a képzéssel kapcsolatosan.

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Are you interested, but have a few questions?​

Fill out this form and we will get back to you and answer all your questions.

Please select form to show
By providing your data, you accept the Cubix Institute of Technology Privacy Policy.

Enroll Now!

Fill out this form and we will get back to you and answer all your questions.

First Name *
Email *
Last Name *
Phone number *
Choose starting date
Payment Method *
Billing Name
ZIP
Address
Country
City
Company
TAX Number

* By providing your data, you accept the Cubix Institute of Technology Privacy Policy.