Blog

“Mindent automatizálok, amit lehet” – hogyan épített saját könyvelő AI-t egy pénzügyi vezető?

Cubix hallgatói interjú

“Mindent automatizálok, amit lehet” – hogyan épített saját könyvelő AI-t egy pénzügyi vezető?

A Cubix hallgatói interjúk sorozatban olyan inspiráló embereket mutatunk be, akik a képzéseinken megszerzett tudással teljesen új szintre emelték karrierjüket – vagy épp új utakat nyitottak maguknak. Legyen szó pályakezdőkről, karrierváltókról vagy tapasztalt vezetőkről, a közös pont: a fejlődés iránti szenvedély.

Ezúttal Lantos Attila történetét ismerhetjük meg, aki pénzügyi területről indulva nemcsak több Cubix képzést is elvégzett, de mára saját gépi tanulási modelljei és fejlesztett alkalmazásai segítik a napi munkáját – és akár egy egész új üzleti irányt is elindíthatnak.


Köszönöm, hogy elfogadtad a meghívást, kérlek mesélj a szakmai hátteredről, mivel foglalkozol?

– Én köszönöm a meghívást. Eredetileg közgazdász vagyok, Svédországban végeztem el egy mestert 2005-ben. Azóta főleg pénzügyi, adózási területen dolgozom – kisebb-nagyobb stresszel és sikerekkel. Volt már saját irodám is kétszer, és rövid ideig a közszférában is dolgoztam, de az nem hagyott mély nyomot bennem.

Most egy magyar vagyonkezelő pénzügyi-számviteli osztályát vezetem.

Mi hozott vissza a tanuláshoz? Hogy találtad meg a Cubix képzéseit?

– Már régóta motoszkált bennem a gondolat, hogy fejlesztenem kéne magam, főleg IT irányban. Amikor saját irodám volt, 2015 körül csináltam egy weboldalt, de éreztem, hogy ez nem az a szint, amit hozni kellene. 

És aztán úgy valahogy a Covid alatt eldöntöttem, hogy a szabadidőmben beleteszek sokat a képzésbe – akkor már elvégeztem egy villanyszerelő tanfolyamot, hogy legyen egy kétkezi szakmám – abból lett automatizálás, PLC-programozó, és az nagyon megtetszett. Elkezdtem foglalkozni mikrokontrollerekkel, elkezdtem őket elég intenzíven programozni, akkor még önállóan dolgoztam, tehát sok időm volt erre. 

Viszont be kellett látnom, hogy messze vagyok még a profiktól, úgyhogy elkezdtem képzéseket keresni – és teljesen organikusan, Google alapján találtam rátok.

Melyik képzéseket is végezted el nálunk?

– Szerencsés vagyok, mert hármat is elvégeztem. Először a webfejlesztő tanfolyamot Balog Richárddal – ez szuper élmény volt. Utána jött a gépi tanulás Boros Gerzson Dáviddal, ez volt a legnagyobb falat, de egyben ez a leghasznosabb is a munkámban. Legutóbb pedig a Flutter-alapú cross-platform fejlesztést csináltam meg Pásztor Dániellel – ezt még nem használtam élesben, de készülök rá, az év második felében fogok kombi applikációt is majd fejleszteni. Puding próbája az evés.

Így van. A webfejlesztésen kívül mi motivált, hogy elkezdd ezeket a képzéseket?

– Mindig érdekelt az IT, láttam is benne fantáziát, illetve a saját munkaterületemről elég határozottan már hosszú ideje kialakult ez a meggyőződésem, ezt most is tartom, hogy úgy a manuális rögzítésnek, tehát a hagyományos könyvelésnek, meg a hagyományos pénzügynek nincs jövője. Mert ami automatizálható, azt előbb-utóbb fogják. 

Ez persze rossz hír azoknak, akik ezt a munkát végzik, de azért zárójelben idézem egy nagyon kedves, már 50 fölötti mérnök ismerősömet, aki jó pár évvel ezelőtt a következőt mondta, hogy az olyan munkát, amit egy gép el tud végezni, azt ne végezze ember, mert az nem emberi minőségi munka. 

Ebből a szempontból lehet, hogy lezár egy-két munkahelyet, de a túloldalon viszont megnyit újabb lehetőségeket, például az adatmérnöki munkát. Például pénzügyi területet, vagy a számviteli adózási területet én már úgy látom, hogy amellett, hogy az embernek van egy tanácsadója, attitűdje, tehát nem egy bürokrata szemléletű kitöltöm a nyomtatványokat, hanem gondolkodok, és mellé kell egy alap mérnöki szemlélet, és egy tudás is.

Abszolút. És kérlek, mesélj, hogy miben tudod pontosan használni a nálunk megszerzett tudást?

– A nálatok tanultakat napi szinten alkalmazom a munkám során, mivel egy vagyonkezelő cégcsoportnál dolgozom. A cégcsoportunk sajátos felépítésű, hiszen egy zárt rendszerű vagyonkezelési struktúra, amely lehetővé teszi, hogy adómentesen és jogilag tisztázottan kezeljük a különböző vagyonelemeket, például ingatlanokat és cégeket. Ennek a struktúrának köszönhetően sokkal hatékonyabban tudjuk irányítani a pénzügyi és gazdasági adatokat, anélkül, hogy nagy létszámra lenne szükség, ami költséges lenne.

Ez főként abban segít, hogy az IT-s megoldásokkal automatizáljuk a könyvelési és pénzügyi folyamatokat. A cégen belül használunk egy Python alapú könyvelőprogramot, amely gépi tanulás segítségével dolgozza fel az adatokat. A rendszer lehetővé teszi, hogy az összes pénzügyi adatot, például cash flow-t, mérlegben vagy eredménykimutatásban szereplő tételeket automatikusan kategorizáljuk. Ezen kívül a rendszer a bejövő adatokat is képes értelmezni, így nemcsak a pénzügyi adatok, hanem a könyvelési szövegek feldolgozása is gyorsabbá és pontosabbá válik.

A gépi tanulásnak köszönhetően a könyvelési tételek folyamatosan tanítják a rendszer mesterséges intelligenciáját, amely előrejelzéseket ad arra vonatkozóan, hogy milyen kategóriában és hová kell könyvelni az adott tételt. Mindez automatikusan történik, így a munkaerőigény jelentősen csökkenhet. 

A rendszer már most is több mint 90%-os pontossággal ad predikciókat, és a jövőben, amikor éttermeket integrálunk a cégcsoportba, várhatóan még nagyobb hatékonysággal tudjuk kezelni a nagy mennyiségű bizonylatot, amely automatikusan feldolgozásra kerülhet. A cél az, hogy a folyamatokat még inkább automatizáljuk, így egy kevésbé képzett munkavállaló is képes legyen a számlák előrögzítésére és feldolgozására, a rendszer pedig segít a könyvelés végrehajtásában is

Ezt nagyon jó hallani, ha jól értem, ettől neked és a csapatodnak is sokkal hatékonyabb a működése, és nem kell többlet kapacitást felvennetek.

– Abszolút, és a gyorsaságot is növeli. Egy kisebb magyar cégnél mindig kapkodás van, gyorsan kell reagálni, ami előny, mert nem olyan tehetetlen, mint egy nagy multi, ahol a döntés végigmegy egy csomó láncon, és mire megszületik, már teljesen felesleges. A hátránya viszont, hogy nagyon gyorsan kell haladni, és azonnal kell minden. 

Cégcsoportokban kell gondolkodni, nem lehet egyesével nézegetni a cégeket, hogy hol tartozunk, mi a helyzet a követelésekkel, nyereséggel, veszteséggel. Ezt csoportszinten kell látni, és az, hogy adatot szerezz, gyakorlatilag percre kész, naprakész információk kellenek. Ezt csak IT-val lehet megoldani, másképp nem működik. Felvehetünk tömegesen könyvelőket, de nem lesz jobb.

Ezenkívül van más közelgő projektetek?

– Igen, az egyik közelgő projektünk az automatikus könyvelés, ami rengeteg energiát fog megtakarítani. A tervem az, hogy, ha már beleteszünk energiát, akkor csináljunk belőle egy piacképes terméket, és próbáljuk meg azt is értékesíteni. Különösen az étterem szektorban lehetne ez nemzetközileg is izgalmas. A másik projekt, amivel most dolgozom, egy továbbfejlesztett verziója az applikációnknak. Ez a Clara Vagyonkezelő Zrt.-hez kapcsolódik, ami egy komoly entitás Magyarországon. Mi voltunk az egyik első bizalmi vagyonkezelő, amely nem üzleti alapon jött létre, hanem családi alapon, és már az áfacsoportok között is jelen vagyunk.

A fejlesztett applikációnk neve „clarapp”, jelenleg intranetes verzióban működik, de hamarosan ki fogjuk tenni az internetre. Egy modern webalkalmazásról van szó, ami Javascript alapú front-end és back-end megoldásokat használ. Dockerrel és Kubernetes-szel fut, és dedikált szerveren működik, ami valójában egy leselejtezett számítógép, így az önköltség mindössze 15 ezer forint. Két éve szinte zavartalanul működik.

Ez egy fejlett applikáció, ahol felhasználók regisztrálhatnak, és különböző funkciókat használhatnak, például szerződések nyilvántartása, ingatlanok kezelése. A cél, hogy az applikáció ne csak a pénzügyek kezelésére szolgáljon, hanem integrálja az adat- és dokumentumfolyamatokat egy modern, XXI. századi környezetben. A backend spiritual alapú, kis API-kal, a frontend pedig JavaScript-alapú. Külön köszönet Balog Richárdnak a frontendért, és Boros Gerzson Dávidnak a backend fejlesztésért. Az applikációt most fogom bemutatni, és ha megkapom a szükséges engedélyeket és forrást, akkor továbbfejlesztem.

Jó, hogy említed őket. Milyen volt a tapasztalatod a mentorációval a képzések során?

– Csak így lehet. Lehet sok mindent találni a neten, de hogy a tudást rendszerezve, integráltan kapd meg, azt a web nem tudja biztosítani. Ehhez kell, hogy valaki felfelé húzza a szintet, és ehhez kellenek a Live alkalmak, azok a típusú oktatások, amiket ti csináltok. Ha valakinek nincs ideje iskolába járni, akkor a Cubix, és az ilyen típusú képzések nagyon jó alternatívát kínálnak. Az első élményem az volt, hogy magamtól tanulgattam, majd elmentem egy live-ra, és szembesültem vele, hogy milyen sebességgel kódolnak a többiek, milyen eszközöket használnak – és éreztem, hogy nem vagyok ugyanazon a szinten. Ha az ember nem szembesül ezzel a különbséggel, akkor soha nem fogja tudni, hogy hol tart, és hogyan kell fejlődnie.

A Cubix képzései nagyon intenzívek, tehát aki belevág, annak tudnia kell, hogy rengeteg munkát igényel. Senki helyett nem lehet tanulni, és fontos, hogy az ember szeressen tanulni. Nem kell folyamatos motiváció, de az attitűdnek rendben kell lennie. Ami a jó hír, hogy a társaság, aki ezekre a képzésekre jár, általában a társadalom intelligens rétegéből kerül ki, így egymást is motiváljuk. Ha valaki lemarad, vagy halasztani kell, annak mindig megvan az indoka, és ha valaki feladós típus, akkor nem érdemes belevágni.

Jó, amit mondasz, mert sok helyen olvasom, hogy kezdőként sokan küzdenek a motivációval, és hogy egy külső nyomás sokszor segít a fókuszálásban. 

Neked van valami tanulási szokásod, ami másoknak is hasznos lehet, vagy ez tényleg csak az erős motiváció kérdése?

– Ezen a kérdésen most lehet, hogy csúnyát mondok, de gyerekkorom óta az a trükköm, hogy iszonyatos kitartással tanulok. Lehet, hogy másoknak működik a jóga, meditáció, vagy az alvás közbeni tanulás, de ezek mind csak trükkök. Az igazi megoldás, hogy leülsz, és csinálod. Ha így csinálod, akkor biztosan jobban leszel, mint előtte. Akinek kiemelkedő tehetsége van, az természetesen előrébb jár, de ő se ússza meg a munkát.

És hogy vált be ez a taktika a képzéseink során?

– Minimum 8-12 órát dolgoztam munka után, szóval nem volt egyszerű. De mivel intenzív képzésekről van szó, 2-3 hónap alatt le lehet őket tudni. A legrosszabb esetben kérheti az ember halasztást, de szerintem így is sikeres vizsgát lehet tenni. Ha valaki nem tud mindent 100%-osan, az sem gond, mert a videók egy évig elérhetők, és ott mindig visszanézhetők a fontos részek. 

Amit különösen szerettem, hogy a vizsgafeladatok nem kötöttek egy szigorú témához, hanem lehetőség volt kreatív megoldásokat bemutatni. Így az ember olyan applikációkat készíthetett, amiket igazán szeretett volna. A tudás nem csak a vizsgánál hasznos, hanem az éles munkában is. Miután megszereztem a tanúsítványt, folytattam a tanulást, hogy ne kopjon el a tudás. Például a Clarával kapcsolatos mobil applikációhoz is használtam a tanultakat. Azt javaslom, hogy ha valakinek nincs közvetlen munkájához szükséges tudás, találjon valami saját projektet, hogy folyamatosan gyakoroljon, és kényszerítse magát a fejlődésre.

Voltak kihívások?

Azok persze mindig vannak. A kódolás alapvetően arról szól, hogy elesünk és felállunk. Legalábbis én így látom, persze lehet, hogy aki már profi, az nem így éli meg. Ehhez az applikációhoz egy elég komoly kódbázist kellett létrehozni, ami egy év és két hónap munkáját igényelte, és mostanra elérte azt a szintet, amire büszke vagyok. De sajnos mindig meg kell csinálni, tesztelni, újra megcsinálni, újra tesztelni. Ez egy igazi türelemjáték. Ha össze tudnám számolni, hányszor építettem újra az applikációt, és hányszor küldtem fel a felhőbe tesztelni, akkor biztos nem lenne túl vidám a szám. És mindez elég egy kis hibához is, például egy elgépeléshez.

De egyébként senkinek nem megy könnyedén, szóval nem hiszem, hogy ez bármi extra tehetség kérdése lenne. Ha visszatekintünk, nem is tűnik olyan hosszúnak ez az egy év, és ha azt nézem, mennyit fejlődtünk azóta a pénzügyi osztály hatékonyságában, gyorsaságában és átláthatóságában, akkor egyértelműen megérte. Még ha én egyedül csináltam is az egész kódbázist, és mindent teljesen korrektül, alapos dokumentációval, amit egyébként a Gerzsonnak köszönhetek. Az idő, amit a dokumentálásra szántam, szintén sokat elvett, de végül minden egyes részlet hasznos lett.

Mi volt a környezeted reakciója az újításaidra?

– Jelenleg teljesen önállóan dolgozom, próbálok folyamatosan értékesíteni az ötleteimet, és remélem, hogy előbb-utóbb termékeny talajra hullok. Az applikáció most még inkább az én életemet könnyíti meg, és az alám tartozó kollégákét is. Csütörtökön lesz egy bemutató a jogi osztálynak, remélhetőleg sikerül őket is meggyőzni. Apránként kell érdeklődést generálni, és ha elég embereket sikerül behúzni a projektbe, akkor ezek a fejlesztések is utat fognak találni. A meggyőzésre építek, hátha sikerül.

A szívem szerint be szeretném vonni másokat is, mert ahogy a rendszer bonyolódik, egyre nehezebb lesz napi szinten karbantartani, főleg ha bármi történne velem, mivel jelenleg senki nem tudja átvenni. Megérteni meg lehet, mert angolul van dokumentálva, és bárki be tud kapcsolódni. Még ha nem is ért hozzá, a kód elérhető a felhőben és a GitHubon. 

Az egyik magánprojektjeim között van egy kis fejlesztés, amit egy Arduino alapú PLC-szerű eszközként hoztam létre. Ez a mérőórákat tudja kiolvasni, és az Airbnb-s lakások automatizálására optimalizáltam. A célja, hogy a beléptetést, a vendégek regisztrációját, valamint az energia- és vízfogyasztást automatizálja, és mindezt egy felhőalapú rendszeren keresztül vezérelhetővé tegye. Az eszköz viszonylag egyszerűen és olcsón beépíthető, és úgy vélem, hogy ha hozzáadunk egy mobil applikációt, akkor egy komoly piacot célozhatunk meg. Ez egy nagy falat, de szerintem megéri.

És milyen új készség elsajátítása segíthetne ebben előrelépni?

– Talán az SQL-es adatbázis-kezelésen gondolkodom, bár abban már elég jó jártasságom van. Még van pár dolog, amit finomítani kellene, de meglátom. Egyelőre az a célom, hogy a meglévő projektjeimet kifuttassam, de az SQL továbbfejlesztésére mindenképp nyitott vagyok, mert az utóbbi időben annyira rászoktam, hogy minden évben részt veszek egy tanfolyamon.

Ha egy-egy pozitívumot és negatívumot kéne kiemelned a képzéseink kapcsán, mi lenne az?

Nem akarok most titeket fényezni, de én személy szerint nem tapasztaltam komoly negatívumokat. Az értékelő lapokon is jeleztem, hogy a társadalom egy része szeret kritizálni, de én nem tartozom közéjük. Az én szemszögemből a Cubixnál nem találtam súlyos problémákat. Egy-két kisebb dolog előfordult, például egy alkalommal félreértés volt a live-ok időpontjaival, de ezeket bőven el lehet viselni. A mai világban, amikor minden gyorsan változik, ez nem egy komoly gond. 

Pozitívumként pedig azt emelném ki, hogy az oktatás segített felfejleszteni a tudásomat. Kényelmes volt, hogy otthonról, bárhonnan hozzáférhettem, és élvezhető, lendületes volt az egész. A programok nemzetközi színvonalú tudást adtak, és bátorítom azokat, akik érdeklődnek, hogy belevágjanak, mert a kreatív kódolókra mindig szükség lesz, még akkor is, ha az AI segíteni fog sok területen.

Összefoglalás

Attila példája inspirálhat mindenkit, aki szeretné saját munkáját automatizálni, és olyan megoldásokat találni, amelyek hosszú távon is fenntarthatóak. A fejlődés és a folyamatos tanulás elengedhetetlen, és bár a kihívások sem maradnak el, a kitartás és a szenvedély végső soron mindig meghozza a gyümölcsét. Ahogy Attila is említette, a legfontosabb, hogy sose álljunk meg, és mindig törekedjünk arra, hogy a tudásunkat a legújabb technológiai trendekhez igazítsuk, így biztosítva a fejlődést és a sikeres karriert.

Nézd meg Attila által elvégzett képzéseinket:

Vagy nézz szét teljes képzéslistánkon, és tartsd frissen szaktudásod!

Hírlevél feliratkozás

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.
Oszd meg, ha tetszett:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Saját blogposztot szeretnél megosztani?

A jelentkezéshez töltsd ki az űrlapot

Vendégcikk beküldése

Add meg elérhetőségeidet, valamint csatold be az általad megosztani kívánt tartalmat.

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Beiratkozás most!

Vezetéknév *
Email *
Keresztnév *
Telefonszám *
Válassz kezdés időpontot
Fizetési mód *
Számlázási név
Irányítószám
Cím (utca házszám)
Ország
Város
Cégnév
Adószám

* Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Are you interested, but have a few questions?​

Fill out this form and we will get back to you and answer all your questions.

Please select form to show
By providing your data, you accept the Cubix Institute of Technology Privacy Policy.

Szeretnék értesülni a következő elérhető tanfolyam időpontjáról.​

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Érdekel, de van néhány kérdésem.

Add meg elérhetőségedet és hamarosan jelentkezünk további információkkal a képzéssel kapcsolatosan.

Az adataim megadásával elfogadom a Cubix Institute of Technology adatkezelési tájékoztatóját.

Are you interested, but have a few questions?​

Fill out this form and we will get back to you and answer all your questions.

Please select form to show
By providing your data, you accept the Cubix Institute of Technology Privacy Policy.

Enroll Now!

Fill out this form and we will get back to you and answer all your questions.

First Name *
Email *
Last Name *
Phone number *
Choose starting date
Payment Method *
Billing Name
ZIP
Address
Country
City
Company
TAX Number

* By providing your data, you accept the Cubix Institute of Technology Privacy Policy.