Azok, akik naprakészen tartják tudásukat, és folyamatosan fejlesztik képességeiket, komoly előnyre tesznek szert a jelenleg kihívásokkal teli munkaerőpiacon. A Cubix képzései ebben nyújtanak segítséget, hiszen olyan modern, keresett készségeket adnak a résztvevők kezébe, amelyekkel új szakmai lehetőségek nyílhatnak meg előttük.
Újonnan induló hallgatói interjúsorozatunkkal is az a célunk, hogy valós gyakorlati történeteket hozzunk közelebb olvasóinkhoz, lehetőséget biztosítva, hogy hallgatótársaiktól is hasznos tanácsokat kapjanak. Ezúttal Bánki Miklós Péter mesélt nekünk adatelemzői karrierjének indulásáról.
Milyen szakmai háttérrel érkeztél a Cubix képzésére?
Miklós jelenleg az Óbudai Egyetemen tanul, ahol üzleti intelligencia szakos hallgató. Korábban nem rendelkezett IT-s tapasztalattal, főként ügyfélszolgálati és alkalmazástámogatói területen dolgozott. „Ez egy klasszikus call center supportos munka volt” – mondta, majd hozzátette, hogy az egyetem utolsó éveiben kezdett tudatosan az adatelemzés irányába nyitni. Ahogy tanulmányai előrehaladtak, egyre inkább kezdett érdeklődni az adatelemzés iránt, és a Cubix képzései révén látta meg a lehetőséget arra, hogy elmélyítse tudását ezen a területen.
Milyen képzéseket végeztél el a Cubix-nál?
A Cubix képzés keretében az alábbi tanfolyamokat teljesítette:
Bár a gépi tanulás nem volt elsődleges célja, érdeklődésből szerette volna jobban megérteni a területet, azonban az adatelemzés és az adattudomány maradt a fő fókusza. „Egy mentorált képzést szerettem volna, ahol tapasztalt szakemberek segítenek eligazodni a szakmában. A Cubix ezt maximálisan biztosította.”
Mi motivált arra, hogy elvégezd ezeket a képzéseket?
Miklós számára a szakmai fejlődés és a piacképes tudás megszerzése volt a legfőbb motiváció. Egyetem mellett szeretett volna egy olyan gyakorlati tudást nyújtó képzést elvégezni, ahol tapasztalt mentorok segítenek neki eligazodni az adatelemzés világában. Emellett saját kíváncsisága is hajtotta, és sokat tanult önállóan is, például YouTube-videókból és online kurzusokból.
Van olyan tanulási módszer, ami szerinted másoknak is hasznos lehet?
Miklós úgy gondolja, hogy akit motiválni kell, annak nem való ez a szakma. Saját szavai szerint “Úgy senki nem lesz programozó, meg IT szakember, hogy nem érdekli a téma. Itt rengeteg önálló készségfejlesztésre van szükség. Én is igazából munka után ültem le, ameddig csak tudtam gyakorolni és feladatokat megoldani. Én ezt a Learn by doing módszertant javaslom mindenkinek. Nekem, ami nagyon sokat segített, azok a különböző challenge-ek, amik az interneten vannak. Illetve, amit még javaslok, egy jó portfóliónak begyakorlása, megalkotása önállóan, az nagyon-nagyon sokat segít majd az álláskeresésnél is.”
Mesélj nekem erről a portfóliókészítésről, kérlek, hogyan hoztál létre egy portfóliót? Esetleg tudtak benne segíteni a mentorok?
Miklós tudatosan építette fel portfólióját, hogy hitelesen bemutathassa adatkezelési és elemzési készségeit. A Data Analyst kurzus záróprojektjei akár portfólióként is használhatók, de ő ennél egy átgondoltabb, végleges megoldást keresett – valamit, amivel egyértelműen demonstrálhatja a megszerzett készségeit. A Data Engineer képzésen például Balázzsal közösen dolgozott egy ETL folyamaton, amit használt is állásinterjúkon. Ugyanakkor az elején még úgy érezte, hogy nem teljesen az övé – nem értette minden részletét, és mélyebb kérdéseknél elakadhatott volna. Ezért kezdett el saját projekteket építeni, amelyekkel tudatosan bővíthette és bizonyíthatta a tudását.
“Idősoros adatok elemzésére fókuszáltam, és olyan témát választottam, ami a laikusok számára is könnyen érthető: időjárási adatok vizualizálása. Elemeztem a napi hőmérsékletingadozást, valamint kontinentális szinten is összehasonlítottam az adatokat. Emellett saját ATL folyamatot építettem – ezt a Science-ben valósítottam meg az egyetemi tanulmányaim során, mert ott magabiztosabban mozogtam, mint például AWS-ben. SQL adatbázisokat is létrehoztam a szakdolgozatomhoz, ami szintén fontos eleme lett a portfóliómnak.
Mindezt alaposan dokumentáltam, feltöltöttem GitHubra, és így kialakítottam egy olyan portfóliót, ami valóban az én tudásomat tükrözi.”
Akkor úgy érzed, hogy teljesültek az elvárásaid a képzés során?
A válasz egyértelműen igen. A képzés jól strukturált tananyagot és mély szakmai tudással rendelkező mentorokat biztosított. A hallgató szerint az egyetemen szerzett tudás önmagában nem lett volna elegendő a jelenlegi munkájához, de a Cubix képzésének köszönhetően sikerült gyakorlati tudást is szereznie: „A jól felépített tananyag és felkészült mentorok segítettek abban, hogy a megszerzett tudást a gyakorlatba ültessem.”
A mentorok nagy szerepet játszottak a tanulási folyamatban. Miklós szerint az egyik legfontosabb elem az volt, hogy minden házi feladat végén részletes értékelést és visszacsatolást kapott. Amikor elakadt, mindig volt lehetősége kérdezni és szakmai támogatást kapni. “Nem tudom, hogy tudják-e a nézők, de minden egyes házi feladat végén van egy beszámoló, amit az oktató kiad. Nekem ez volt a leghasznosabb. Nagyon részletes és mélyreható volt, rengeteget segített nekem.”
Milyen munkakörben dolgozol jelenleg?
Miklós jelenleg egy adatelemző pozícióban dolgozik, amelyet januárban kezdett el. A munka fő fókusza logisztikai adatok tisztítása, adattárházba szervezése és egy BI alkalmazás létrehozása, amely segíti a döntéshozatalt a raktárkészlet, a dolgozói teljesítmény és a futármozgások terén. „A logisztikai területen korábban nem volt adatelemző, így teljesen nulláról építhettem fel a folyamatokat.”
Arra, hogy mit szeret leginkább a szakmájában, Miklós egyértelműen az értékteremtést emelte ki. “Amikor az első riportom kiment éles szituációban, az egy nagyon meghatározó pillanat volt. Illetve azt szeretem, hogy felnéznek a munkámra, békén hagynak, dolgozhatok, nincsenek KPI-ok, tehát ez egy hatalmas előny, és nagyon szeretem. Egyelőre minden nap úgy megyek be, hogy alig várom, hogy újra dolgozhassak. Korábban ilyet nem éreztem, tehát rengeteg változás történt most pozitív irányba.”
Akkor friss tapasztalataid vannak a munkaerőpiacon. Te mit tapasztaltál személyesen, illetve ismerősi körben az egyetemen, mennyire nehéz elhelyezkedni?
“Amit mondok, az nem biztos, hogy nagy általánosságban vagy mindenkire igaz. Én úgy gondolom, hogy jelenleg nagyon nehéz pályakezdőként elhelyezkedni. Úgy is nehéz, hogy alapvetően nekem van egy alapfokú diplomám. Rengeteg helyre beadtam, szerintem 30-40 helyre nagyjából. Voltak visszajelzések, voltak pozitív visszajelzések, illetve voltak olyanok is, ahol nem olyan ajánlatot kaptam, amit szerettem volna, így azokat nem fogadtam el.
De aztán volt két végső körös interjúm, és volt ez a legutóbbi lehetőség. Igazából ott minden klappolt, tehát jó potenciál van a jelenlegi pozícióban, és remek bért ajánlottak, úgyhogy örültem neki nagyon, de nagyjából így hat hónap volt elhelyezkednem. Nyilván lehet, hogy valaki jobb képességű, meg jobb helyről érkezik, de én azt mondom, hogy egy átlagember szerintem egy ilyen három-négy hónapos idővel tud nyugodtan számolni. Bízom benne, hogy változik majd a jövőben a piac.”
Melyik képzés volt a legnagyobb segítség a jelenlegi munkádban?
Bár több forrásból is szerzett tudást, a Cubix képzésben tanult Python és SQL alapok különösen hasznosak voltak számára. “Az volt a cél, hogy legalább egy technológiában nagyon el tudjak mélyülni, tehát ugye nálatok a Pythonban, illetve az SQL-ben. Már hoztam egy olyan alapot az egyetemről, amit én úgy gondoltam, hogy elég mély volt, illetve a Power BI-jal is már rengetegszer találkoztam.”
A munkahelye jelenleg nem használ felhőalapú technológiákat, így az AWS alapú tananyag kevésbé releváns számára, viszont a Python és az SQL napi szinten elengedhetetlen az adatelemzési és adatbázis-kezelési feladataihoz.
Ha pedig most előre nézünk, akkor van esetleg olyan projekt, ami izgalmas lesz a munkád során, és amiben hasznosítani tudod majd a tudásod?
“Persze, folyamatosan jönnek az új projektek, nagyon-nagyon be vagyok táblázva. Több nagy beruházás is lesz a cégnél, amikhez muszáj kalkulációk készítése, elemzésekkel kell alátámasztani a befektetőknek, úgyhogy rengeteg projekt van. Várom nagyon-nagyon izgalmasak és jól hangzó projektek, illetve majd az önéletrajzomban is nagyon-nagyon jól fognak ezek mutatni majd.”
És hosszú távon mik a terveid a karrieredben? Szeretnél még más területeket is kipróbálni, vagy inkább maradnál az adatelemzésnél?
Miklósnak egyértelműen az adatok világa a hivatása, a későbbiekben Data Engineeringen gondolkodik következő lépésként. “Meglátjuk, hogy milyen lesz a piac. Nem nagyon merek váltani, meg nem is akarok most jelen pillanatban, azt érzem, hogy megtaláltam a helyem. Viszont inkább vonz az ETL Python fejlesztése, jobban szeretek kódolni, mint Power BI-ban kattintgatni. Viszont azt érzem, hogy a tudásom még nem elegendő egy ilyen pozícióhoz. Mindenképpen akarok még képzéseket csinálni. Mesterdiplomán is gondolkodom, meglátjuk.”
Van bármilyen visszajelzésed a Cubix felé a képzés kapcsán, amit lehetne javítani, vagy ami kifejezetten jó volt?
“Nem jut eszembe igazából semmi. Ezt most nem azért mondom, mert nyilván mindenben lehet találni hibát, de alapvetően én így éreztem teljesnek ezt az egész tanulási folyamatot. Minden a kezemben van ahhoz, hogy ezt a pozíciót ellássam. Én ezzel számoltam, hogy adatelemző leszek, a Data Engineer, illetve a Machine learning irány az csak egy ilyen kikacsintás volt, hogy átfogóbb ismereteim legyenek, meg kinyíljon a szemem a szakma területén. De én úgy gondolom, hogy mindent megkaptam, amire szükségem van.
Én azt éreztem, hogy ezért az összegért egy alapvetően jó ár-érték arányú képzést kapok, és a befektetett pénz, ez igazából 2-3 hónapon belül megtérül, tehát annyival többet tudok keresni. Én az időtartamot növelném, mert voltak egyes témakörök, amik bonyolultak voltak elsőre, tehát úgy, hogy az ember nem találkozik Pythonnal. Én már tanultam előtte C#-ot, tehát tisztában voltam a programozás, illetve az algoritmusok szerkezetével, de aki életében először lett Python, annak úgy gondolom, hogy nem elég ez az időtartam, én ezt kitolnám.”
Végezetül, mit tanácsolnál a hallgatótársaidnak?
Miklós szerint a kulcs a folyamatos gyakorlás és a különböző forrásokból való tanulás. Az egyetem mellett online kurzusokat végzett, YouTube-videókat nézett, és aktívan használta a tanultakat. Emellett az is segített neki, hogy minél több gyakorlati példán keresztül sajátítsa el az új ismereteket. Szerinte a legfontosabb, hogy az ember folyamatosan fejlessze magát, és minél több forrásból szerezzen tudást. A Cubix képzéseit azoknak ajánlja, akik valós szakmai tapasztalatot szeretnének szerezni, és mentorok segítségével akarnak elindulni az adatelemzés útján.
“A hallgatótársaknak mondanék pár szót, nem tudom, ki milyen helyzetben van, vagy mik a céljai a képzésekkel, de hogy ha pályakezdőként vagy karrierváltóként tanul vagy gondolkodik, akkor én azt tanácsolom, hogy legyen elszánt és gyakoroljon rengeteget, és ne adja fel. Ha jön az első elutasítás, vagy 10 elutasítás, ne adja fel. Nézze meg az arányokat, hogy az adott állásajánlatokból mennyi jön vissza. Hogyha tízből visszajön egy-kettő, az már jónak számít a jelenlegi piaci helyzetekhez képest. Mindenkinek sok sikert kívánok!”
Összegzés
A Cubix képzései nemcsak a szakmai tudás elmélyítésében segítettek, hanem a piacképes készségek elsajátításában is. A mentorált képzések és a gyakorlati tapasztalatok révén a hallgató sikeresen elhelyezkedett egy adatelemzői pozícióban, ahol napi szinten használja a tanultakat. A története jól példázza, hogy a megfelelő oktatás és a kitartó tanulás hogyan vezethet sikeres karrierindításhoz az IT területén.